Kostely jsou naprosto dokonalým romantickým místem pro svatbu. Není to však tak jednoduché jako svatba na úřadě. Církevní sňatky mají spoustu svých pravidel a výjimek. Pro začátek musí alespoň jeden z vás být věřící. A pokud byste se třeba časem chtěli rozvést, máte smůlu. Můžete si sice zažádat o civilní rozvod, v očích církve ale sňatek stále bude platný. Křesťané se řídí pravidlem “co Bůh spojil, člověk nerozlučuj” a jediná možnost, jak manželství zrušit, je zažádat na základě nějakých vážných důvodů u církevního soudu o zneplatnění svatby.
Co musíte splňovat?
- Být pokřtění katolíci.
Pokud je katolík pouze jeden z vás a přál by si svatbu v kostele, budete muset církev požádat o tzv. dispens – výjimku, která povoluje sňatek s nevěřícím.
- Ženit/vdávat se poprvé.
Církev rozvody neuznává, takže i kdybyste byli legálně rozvedení, v očích církve jste stále zadaní. Vdova a vdovec se ale klidně v kostele vzít můžou.
- Absolvovat přípravný seminář.
Většina farářů vyžaduje, aby snoubenci společně navštěvovali kurz přípravy na manželství. Většinou sestává z diskuzí o jejich hodnotách a představách o společném soužití. Můžou probíhat individuálně, nebo ve větší skupince několika párů.
Co je potřeba zařídit?
- Kontaktujte faráře a zamluvte si datum.
Nejobvyklejší je svatba v té farnosti, kam pravidelně docházíte. Pokud byste ale radši do jiné, jde to domluvit. Nejdřív budete potřebovat tzv. propuštění z farnosti – povolení faráře, že se můžete brát jinde. Potom už se stačí jen dohodnout s farářem ve farnosti, kterou jste si vyhlédli, kdy vás oddá.
Co se ceny týče, bývá zvykem, že se farnosti věnuje nějaký finanční dar (většinou kolem 1000 – 2000 Kč), ale oficiálně je církevní sňatek zdarma.
- Nachystejte si potřebné dokumenty.
Papírování se bohužel nevyhnete ani v kostele, naopak budete muset dodávat dokumenty nejen klasicky matrice, ale také faráři. Pro matriku budete stejně jako u civilního obřadu potřebovat rodný list (případně i rodné listy vašich dětí), občanský průkaz a vyplněný dotazník. Navíc ještě přibývají dokumenty pro církevní matriku:
- potvrzení o křtu (výpis vydá farní úřad, max. 3 měsíce starý) nebo dispens
- potvrzení o absolvování přípravného semináře
- zápis žádosti o církevní sňatek
- kopie rodného listu
- kopie občanského průkazu
- údaje o svědcích (jméno, příjmení, bydliště a rodné číslo)
- pokud je jeden z vás ovdovělý, pak kopii úmrtního listu manžela/manželky
Sňatek v kostele pro nevěřící
Pokud vás nadchla myšlenka svatby v kostele, ale ani jeden z vás není věřící, máme pro vás hned dvě řešení.
Prvním z nich je civilní sňatek v odsvěceném kostele nebo kapli. Možností je docela dost a určitě si mezi nimi vyberete. Jedinou nevýhodou této varianty je to, že za odsvěcený kostel budete muset zaplatit pronájem. Cena se pohybuje zhruba mezi 3 000 – 20 000.
Druhou možností pak je evangelický církevní sňatek. Evangelíci jsou totiž ochotní provozovat církevní sňatky i pro snoubence jiných vyznání. V tomto případě nebudete muset platit za pronájem, zato ale budete muset projít přípravným seminářem s farářem nebo farářkou.
Církevní sňatek mimo kostel
Tato varianta není úplně běžná, ale není ani nemožná. Tady už nestačí dohoda s farářem, budete muset o svolení požádat biskupa. I farář ale musí souhlasit s tím, že vás oddá na jiném místě. Když bude souhlasit, můžete ho poprosit o pomoc s psaním žádosti biskupovi.