Svatba v kostele? Na co si dát pozor

Kostely jsou naprosto dokonalým romantickým místem pro svatbu. Není to však tak jednoduché jako svatba na úřadě. Církevní sňatky mají…...
08 . 02. 2023

Kostely jsou naprosto dokonalým romantickým místem pro svatbu. Není to však tak jednoduché jako svatba na úřadě. Církevní sňatky mají spoustu svých pravidel a výjimek. Pro začátek musí alespoň jeden z vás být věřící. A pokud byste se třeba časem chtěli rozvést, máte smůlu. Můžete si sice zažádat o civilní rozvod, v očích církve ale sňatek stále bude platný. Křesťané se řídí pravidlem “co Bůh spojil, člověk nerozlučuj” a jediná možnost, jak manželství zrušit, je zažádat na základě nějakých vážných důvodů u církevního soudu o zneplatnění svatby.

Co musíte splňovat?

 1. Být pokřtění katolíci.

Pokud je katolík pouze jeden z vás a přál by si svatbu v kostele, budete muset církev požádat o tzv. dispens – výjimku, která povoluje sňatek s nevěřícím.

 1. Ženit/vdávat se poprvé.

Církev rozvody neuznává, takže i kdybyste byli legálně rozvedení, v očích církve jste stále zadaní. Vdova a vdovec se ale klidně v kostele vzít můžou.

 1. Absolvovat přípravný seminář.

Většina farářů vyžaduje, aby snoubenci společně navštěvovali kurz přípravy na manželství. Většinou sestává z diskuzí o jejich hodnotách a představách o společném soužití. Můžou probíhat individuálně, nebo ve větší skupince několika párů.

Co je potřeba zařídit?

 1. Kontaktujte faráře a zamluvte si datum.

Nejobvyklejší je svatba v té farnosti, kam pravidelně docházíte. Pokud byste ale radši do jiné, jde to domluvit. Nejdřív budete potřebovat tzv. propuštění z farnosti – povolení faráře, že se můžete brát jinde. Potom už se stačí jen dohodnout s farářem ve farnosti, kterou jste si vyhlédli, kdy vás oddá.

Co se ceny týče, bývá zvykem, že se farnosti věnuje nějaký finanční dar (většinou kolem 1000 – 2000 Kč), ale oficiálně je církevní sňatek zdarma.

 1. Nachystejte si potřebné dokumenty.

Papírování se bohužel nevyhnete ani v kostele, naopak budete muset dodávat dokumenty nejen klasicky matrice, ale také faráři. Pro matriku budete stejně jako u civilního obřadu potřebovat rodný list (případně i rodné listy vašich dětí), občanský průkaz a vyplněný dotazník. Navíc ještě přibývají dokumenty pro církevní matriku:

 • potvrzení o křtu (výpis vydá farní úřad, max. 3 měsíce starý) nebo dispens
 • potvrzení o absolvování přípravného semináře
 • zápis žádosti o církevní sňatek
 • kopie rodného listu
 • kopie občanského průkazu
 • údaje o svědcích (jméno, příjmení, bydliště a rodné číslo)
 • pokud je jeden z vás ovdovělý, pak kopii úmrtního listu manžela/manželky

Sňatek v kostele pro nevěřící

Pokud vás nadchla myšlenka svatby v kostele, ale ani jeden z vás není věřící, máme pro vás hned dvě řešení. 

Prvním z nich je civilní sňatek v odsvěceném kostele nebo kapli. Možností je docela dost a určitě si mezi nimi vyberete. Jedinou nevýhodou této varianty je to, že za odsvěcený kostel budete muset zaplatit pronájem. Cena se pohybuje zhruba mezi 3 000 – 20 000.

Druhou možností pak je evangelický církevní sňatek. Evangelíci jsou totiž ochotní provozovat církevní sňatky i pro snoubence jiných vyznání. V tomto případě nebudete muset platit za pronájem, zato ale budete muset projít přípravným seminářem s farářem nebo farářkou.

Církevní sňatek mimo kostel

Tato varianta není úplně běžná, ale není ani nemožná. Tady už nestačí dohoda s farářem, budete muset o svolení požádat biskupa. I farář ale musí souhlasit s tím, že vás oddá na jiném místě. Když bude souhlasit, můžete ho poprosit o pomoc s psaním žádosti biskupovi.

Jak vybrat ideální místo na svatbu?

Jak vybrat ideální místo na svatbu?

Vybrat svatební místo je jedním z nejzásadnějších rozhodnutí při plánování svatby. Často je to také ale jedno z nejtěžších rozhodnutí, pokud máte hodně požadavků. Jak místo vybrat a na co byste při rozhodování neměli zapomenout? Čtěte a dozvíte se to. Podle čeho se...

číst více

Apartmán SOFT

Sametově hebký a příjemně útulný pro méně náročné

Apartmán METAL

Kov v jeho nejrůznějších podobách ve dvou dvoulůžkových pokojích

Apartmán INDUSTRIAL

Apartmán s prvky industriálního stylu a venkovní terasou

Apartmán MARIANE

Rozlehlý apartmán s dvěmi ložnicemi s nádherným výhledem

Příběh Lexoru

Pokud máte rádi příběhy a chcete poznat ten náš, tak vás rádi provedeme