Jak vybrat ideální místo na svatbu?

Vybrat svatební místo je jedním z nejzásadnějších rozhodnutí při plánování svatby. Často je to také ale jedno z nejtěžších rozhodnutí,…...
19 . 01. 2023

Vybrat svatební místo je jedním z nejzásadnějších rozhodnutí při plánování svatby. Často je to také ale jedno z nejtěžších rozhodnutí, pokud máte hodně požadavků. Jak místo vybrat a na co byste při rozhodování neměli zapomenout? Čtěte a dozvíte se to.

Podle čeho se rozhodovat?

Velikost svatby

Počet hostů je většinou základem pro výběr místa. Na malou svatbu potřebujete útulné malé prostory, pro 500 lidí už budete muset shánět pořádnou halu nebo venkovní prostor. 

Rozpočet

Místo se samozřejmě odvíjí i od toho, kolik jste za něj ochotni zaplatit. S větším rozpočtem budete mít víc možností, s menším budete muset trochu víc hledat. Většina míst má ceny vyvěšené na webu, popřípadě stačí zavolat a zeptat se. Zkuste se poptat i na balíčky služeb – někdy vás ve výsledku svatební balíček vyjde lépe než když řešíte všechno zvlášť.

Venku nebo vevnitř

Jestli toužíte po svatbě na louce nebo v lese, klidně si ji dopřejte. Je ale dobré mít v záloze nějaký plán B pro případ, že by pršelo. Sledujte počasí a buďte připravení na všechno. Výhodou venkovní svatby je to, že pojme podstatně víc hostů. Svatba vevnitř ale zase není vázaná na dobré počasí a může se klidně odehrávat i v zimě.

Styl

Dále promyslete v jakém stylu chcete svou svatbu mít. Jinak totiž bude působit svatba na louce a jinak svatba na zámku.

Catering

Je dobré zvážit, jestli sháníte místo, kde vám i uvaří, nebo si chcete domluvit catering zvlášť. Většina míst s restaurací vás nejspíš bude nutit do toho, abyste jejich služby využili. Naopak místa, kde se nevaří, pro vás znamenají, že si jídlo musíte sehnat jinde. 

Catering je často levnější a nabízí možnost komisního prodeje alkoholu, což znamená, že zaplatíte jen za to, co se skutečně vypije. Na druhou stranu si většinou musíte sehnat vlastní obsluhu a zařídit si umývání nádobí.

Obřad a oslava

U církevních sňatků je samozřejmostí, že obřad probíhá jinde než následná oslava, u civilních sňatků je to ale další rozhodování. Výhodou obřadu a oslavy na stejném místě jsou nulové přesuny, což znamená, že nemusíte zařizovat rozvoz. Nevýhodou je ale to, že se pak program nedá tak snadno rozdělit na dvě části s různými hosty.

Vzdálenost

Je jednodušší svatbu uspořádat blízko od vašeho bydliště, protože pak nebudete muset řešit přepravu a ubytování pro hosty. Pokud zvolíte místo, které mají hosté daleko, měli byste se postarat o to, že se budou mít jak dostat domů, nebo že budou mít kde přespat.

Ubytování hostů

O ubytování byste se měli postarat, pokud máte svatbu na nějakém odlehlém místě. V takovém případě je ideální sehnat místo, které přímo nabízí ubytování, abyste hosty nemuseli ještě převážet do hotelu. O ubytování klidně informujte už na svatebním oznámení a nebojte se připsat cenu za lůžko. Jediní, komu byste ubytování měli uhradit vy sami, jsou členové nejbližší rodiny.

Svatba v kostele? Na co si dát pozor

Svatba v kostele? Na co si dát pozor

Kostely jsou naprosto dokonalým romantickým místem pro svatbu. Není to však tak jednoduché jako svatba na úřadě. Církevní sňatky mají spoustu svých pravidel a výjimek. Pro začátek musí alespoň jeden z vás být věřící. A pokud byste se třeba časem chtěli rozvést, máte...

číst více

Apartmán SOFT

Sametově hebký a příjemně útulný pro méně náročné

Apartmán METAL

Kov v jeho nejrůznějších podobách ve dvou dvoulůžkových pokojích

Apartmán INDUSTRIAL

Apartmán s prvky industriálního stylu a venkovní terasou

Apartmán MARIANE

Rozlehlý apartmán s dvěmi ložnicemi s nádherným výhledem

Příběh Lexoru

Pokud máte rádi příběhy a chcete poznat ten náš, tak vás rádi provedeme